Proč se vyhnout všem dietám založeným na hladovění?

Ač ke vzteku mnohých modelek, jídlo je nesmírně důležitou součástí našeho života. Každá aktivita, každý metabolický proces spotřebovává energii, kterou tělo získává z živin právě v potravě. Při jejich nedostatku začíná lidské tělo systematicky likvidovat samo sebe, na což je třeba myslet, obzvlášť pokud pravidelně cvičíte.

Při zvýšené fyzické zátěži totiž veškeré metabolické procesy nabírají na obrátkách a je třeba dbát nejen na pravidelný přísun jídla, ale i na jeho složení. Byť to může vypadat nelogicky, až 30 % přijímané stravy by měly tvořit tuky, které se sice v těle spalují velmi pomalu, avšak představují důležitou zásobárnu energie.

Třetinu vašeho denního příjmu by měly tvořit taktéž karbohydráty – sacharidy, jež se v těle vyskytují v podobě glykogenů, a z kterých si tělo bere energii nejdříve. Poslední, nikoliv však v důležitosti, složkou potravy jsou proteiny, zajišťující obnovu a regeneraci svalů a tkání. Ty by měly tvořit kolem 20 % přijímané potravy, přičemž hlavně po cvičení je důležité je do těla dostat co nejrychleji. Ideálně do 30 minut, nejdéle do 2 hodin. V opačném případě svalům trvá výrazně déle, než jsou připraveny na další zátěž.

Všechny tři složky by se měly ve vašem jídelníčku vyskytovat s železnou pravidelností. Jejich neustálé doplňování v průběhu dne vede ke správnému fungování vašeho těla, které pak není nuceno pracovat tzv. na dluh. V takovém případě, po vyčerpání ostatních zdrojů, se totiž uchyluje až k pálení proteinů, a s tím de facto k likvidaci vašich svalů.

Napište komentář